Dergi yapımı 101: Flipboard’daki ilk derginizi yaratın

Flipboard Türkiye Blog / April 19, 2016

150325-How-To-Make-A-Magazine-for-Your-Class-111

Bir çoğunuzun MagMaker blogu okuyan profesyonel küratörler olduğunu biliyoruz; bu gönderi platforma yeni olup hızlı bir başlangıç yapmak isteyen herkes için harika bir kaynak.

Flipboard sadece özelleştirilen favori konu ve kaynaklarının karmasını okuman için değildir. Kendi dergilerini oluşturmana izin vermesiyle, dilediğin konu hakkında küratörlük yapabilirsin. Bunu yapmak hem kolaydır hem de kullanmaya alıştığında dergileri esnetip özelleştirebilirsin. En iyi tarafı, Flipboard’a katılmak ücretsizdir ve ihtiyacın olduğu kadar çok dergi oluşturabilirsin. Buradan nasıl başlayacağını öğrenebilirsin:

Flipboard’a Kaydol

Flipboard.com‘a git. Kaydı doğrulamak için geçerli bir eposta adresine ihtiyacın olacak.

Web’de, Flipboard hesabını kişiselleştirmek için yedi konu seçmen istenecek. Bunları seçtiğinde, ilgili başlıklardan oluşan bir galeriyi aşağıda görüntüleyebilirsin.

Web_TopicPicker

Mobil cihazında beş konu seçmen istenecek. Konuları seçmen daha sonra dergilerini oluşturmanda sana yardımcı olacak önemli bir adım. “İlgini ne çekiyor?” çubuğuna yazarak başka konuları arayabilirsin.

TopicPicker

Kaydolduğun zaman Kapak Haberleri’ne –veya bazen dediğimiz gibi “Flipboard’un”a yönlendirileceksin. Bir fotoğraf eklemek ve kendin hakkında bir şeyler yazmak için profilini ziyaret et. Profilin, senin başlangıç alanın, dergilerine göz atacak diğer kullanıcılar için ise ilk uğrak yeridir.

İlk Dergini Oluştur

Web’de profil simgesine ve ardından “Yeni Dergi” butonuna tıkla.

PrivateMag_Web

Mobil cihazında, profiline ve ardından gri renkli “Yeni” butonuna tıkla. Çıkan pencerede derginin başlığını, tanımını girebilir ve derginin gizli mi yoksa herkese açık mı olmasını istediğine karar verebilirsin.

PrivateMag_Web

Doğru bir başlık ve kapsamlı bir dergi, diğerlerinin dergini bulmasına yardımcı olacaktır.

Dergi Türleri

Bilgiyi nasıl düzenleyeceğini ve dergilerini kimlerle paylaşacağını biraz düşün.

İşte bir kaç fikir:

Arkadaşlarınla konuşabileceğin yeni olaylar
Grup projeleri ya da bir organizasyonu planlamak için alacağın ilhamlar
Bir sunum veya konferansı destekleyecek makaleler
Şirket haberleri
Planladığın bir yolculukla ilgili bilgiler
Kendi dijital albümlerin veya aile bültenleri
Bir seyahat, çocukların ya da kendinle ilgili bilgileri okuma
Fill It Up (Chrome ekllentisi, Bookmarklet)

Şimdi sıra eğlenceli kısımda! Dergilerine makale fliplemek çok kolay.

Web’de Kapak Haberleri’nden dergine eklemek istediğin bir şeyi bulana kadar aşağı in. Makalelerin sağ alt köşesinde yer alan + işaretine tıkla.

Web_FlipArticle

Eğer Kapak Haberleri’nde yeterli makale yoksa, arama yaparak daha fazla konu, yayıncı ve kişi bulup takip edebilirsin. Başlamak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan büyüteç simgesine tıkla.

searchkittens

Sosyal medya ağlarını Flipboard hesabına bağlayarak takip edebilirsin. Mobil cihazında Takip Ediliyor sekmesini (dört kareli simge) seçerek hesaplara dokunabilirsin. Flipboard’da takip etmek için belirli haber akışlarını seçebilirsin.

connect-social-accts-1

 

Web’de gezinirken içerik almak için Flipboard Chrome eklentisini veya bookmarklet‘i indirebilirsin.

Mobil cihazında Kapak Haberleri’nin görmek için Ana Sayfa simgesini tıkla ve fliple! “+” işareti ekranın sağ alt köşesindedir.

Mobile_Flip

iOS ile, Fotoğraflar uygulaması içinde fotoğraf flipleme imkanını bulabilirsin. Dergine fliplemek istediğin resimlere bakıp paylaş simgesine tıkladıktan sonra Flipboard’u seçebilirsin. Eğer Flipboard seçeneği görünmezse bu seçeneği etkinleştirmek için “Daha Fazlası”na dokun.

iOS_FlipPhoto

Dergini Düzenlerken:

Flipboard.com’da oturumun açıkken, dergilerindeki öğeleri tekrar düzenleyebilir, kapakta bir şeyin tanıtımını yapabilir, makaleleri silebilir ve başlık, tanım, katkıda bulunanlar ve gizlilik seçenekleriyle dergi ayarlarını düzenleyebilirsin. Her Flipboard derginin kapağının altında yeni bir “Düzenle” butonu göreceksin.

Web_EditButton

Alternatif olarak, profilindeki dergi kapaklarının üstüne fareni götürerek başka bir “düzenle” butonunu görüntüleyebilirsin.

Web_Hover

Dergileri taşımak için üstlerine tıklayıp sürükle. Bir derginin üstüne tıklayıp seçtikten sonra kapağını ayarlayabilir ve içindeki makaleleri görüntüleyebilirsin. Resmi seçmek için aşağıda yer alan kapak simgesine tıkla.

Web_EditorLaunch

Tıpkı bir dijital dergi gibi flipleyecek yeterli sayıda sayfa olunca bunu herkese gösterebilirsin. Bağlantıyı @FlipboardMag adresine tweetle, biz de bakalım.
jdlv By-Lining kürasyonunu yapıyor

GET FLIPBOARD ON:iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

FOLLOW US ON:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM