Etkinlikler için Flipboard dergisi kürasyonu yapmanın püf noktaları

Flipboard Türkiye Blog / October 5, 2017

Flipboard dergisi canlı tweet’ler, videolar, fotoğraflar ve haberlerden oluşan havuzunuz olabilir. Konferans, ders, festival, buluşma veya chat gibi herhangi bir online buluşma bunlara dahildir. Buradaki püf nokta, alakalı hashtag’leri ve hesapları Flipboard aracılığıyla bir araya getirmektir.

Flipboard’a yeni olanlar için öncelikle nasıl üye olacağınızı açıklayalım. Sonra, ilk derginizi yapmanız için sizi adım adım yönlendireceğiz. Hazır olduğunuzda fliplemeye başlayabilirsiniz.

  1. İçerik bul ve derle

İki türlü yaklaşım izleyebilirsiniz. Etkinliğiniz bittikten sonra etkinlik detaylarını bir arada buluşturan materyalleri derleyebilir veya canlı olarak bunu yaparak insanların içeriklerinizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, içeriğe ihtiyacınız olacak.

Bir etkinlik organizasyonu yaparken katılımcılarla iletişim kurmak için belirli bir strateji çerçevesinde ilerlemeniz gereklidir. Eşsiz bir hashtag paylaşmanız çok önemlidir. Mesela, Social Media Weekend etkinliği için Linda Bernstein katılımcıların #SMWKND hashtag’ini kullanmasını sağladı.

 Flipboard üzerinden birden çok hashtag’i farklı sosyal platformlar ile takip edebilirsiniz. Bu post’un devamını okuyarak Twitter’dan farklı olarak çalışan Flipboard hashtag sistemine dair ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Kapak Haberlerinizi ön plana çıkartacak başlıkları takip edebilirsiniz. Etkinliğiniz için hazırlanırken ilgili olduğunu düşündüğünüz makaleleri sonra tartışmak üzere kaydedin. Bu makaleleri gizli bir dergiye flip ettikten sonra dilediğiniz zaman diğer okuyuculara sunabilirsiniz.

 İnsanlara en iyi makaleleri derginize flip edeceğiniz konusunda bilgi verin ve ne tür içerikler, selfie’ler, grup fotoğrafları, konuşmacı alıntıları gibi içerikler aradığınız konusunda ipuçları paylaşın.

  1. İçerik flipleyin ve yorum yapın.

Wifi erişiminin bulunduğu oturmalı etkinlikler için veya etkinliklerden sonrası için Web üzerinden fliplemek için bilgisayar kullanın. Bookmarklet’ı yükleyin veya Chrome uzantısı üzerinden blog içeriklerinizi, Slideshare içeriklerinizi veya bağlantılı makaleleri kolayca Flipboard derginize aktarın. Flipboard profillerinin içeriklerini flip ederek veya websitelerindeki içerikleri Flipboard dergisine flip ederek katılımcıların birbiriyle tanışmasını sağlayın.

 Etkinlik boyunca feed’lerinizi takip edip güncellerken bir yandan uygun olduğunu düşündüğünüz içerikleri flipleyin. En iyi dergiler spesifik olarak mesaj veren dergilerdir. Bu dergi tecrübesinin editörü sizsiniz! Yanlışlıkla bir içerik flip ederseniz, basit bir şekilde içeriğin üzerine basın ve slime opsiyonunu seçin.

Fotoğraflar ve notlar arasında yorum yapmak için “Oluştur” seçeneğini seçin.

Bir dergide toparlayabileceğinizden çok içeriğe mi sahipsiniz? Festival veya konferans günlerini farklı günlere bölerek takibi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer etkinlikler eşzamanlı olarak ilerliyorsa görevleri ekip elemanları arasında bölüştürün ve içeriklere katkıda bulunun.

Harika bir kapak görseli seçin ve Flipboard.com’daki editörü kullarak derginin içeriklerini düzenleyebilirsiniz (bu işlemi dilediğiniz zaman yapabilirsiniz). Derginize yaratıcı bir başlık ve uygun bir açıklama metni yazdığınıza emin olun, böylece katılımcılar doğru yerde olduğuna emin olur. 

  1. Tanıtın, takip edin ve iletişimde kalın.

Derginin linkini sosyal medyada paylaşın veya e-mail aracılığıyla takipçilerinize iletin. Dergi URL’sini bulmak için dergi kapağına dokunup basılı kaldıktan sonra kopyala seçeneğine basın.

Flipboard.com’a giriş yapın ve profilinizi ziyaret edin. Derginize tıklayın ve adresi kopyalayın.

 Etkinlik bittikten ve dergiyi yeniden gözden geçirdikten sonra dergiyi bir bütün olarak yeniden tanıtabilirsiniz. Mobil versiyonda paylaş ikonuna bastıktan sonra paylaşma opsiyonlarını göreceksiniz.

Web için profilinizi ziyaret edin ve dergi kapağınızın üzerine giderek paylaşma opsiyonlarını inceleyin.

 

Katılımcılarınıza derginizi e-mail yoluyla iletin ve onların içeriğini kullandıysanız onlara kredi verin.

Flipboard ile etkinlik hakkındaki tartışma ve konuşmaları dergideki herhangi bir makalenin altında yorumlar bölümünde sürdürebilirsiniz.

Etkinliğiniz tekrar edilen bir etkinlik ise iletişimi sürdürmek için Oluştur özelliğini kullanabilirsiniz. Etkinlik sonrası takibi için soru sorun, fotoğraflarınızı yükleyin veya teşekkür edin.

#NASASocial etkinliğine katıldık ve NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde SpaceX tanıtımını canlı olarak flipledik.

Bir etkinlik için dergi yaratırsanız veya canlı fliplemeyi düşünüyorsanız sizi takip edebilmemiz için @FlipboardMag adresine tweet gönderin.

 

jdvl #MagsWeLove küratörlüğünü yapıyor

Flipboard’u yükleyin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

Bizi takip edin:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM