Haftaya genel bakış: Müzik ikonu Prince’i anıyoruz

Flipboard Türkiye Blog / April 26, 2016

GettyImages-85052743-1024x630 HOLLANDA – MAY 29: PRINCE FOTOĞRAFI; PRINCE’IN PORTRE FOTOĞRAFI, SUNGLASSES (FOTOĞRAF: VIRGINIA TURBETT/REDFERNS)

 

Müzik ikonu Prince, Perşembe günü Minneapolis’teki evinde hayata veda etti. Prince 57 yaşındaydı.

 

Prince Rogers Nelson 1958 yılında doğdu. Şöhret basamaklarını tırmanması 1970’lerdeki “I Wanna Be Your Lover” ve “Why You Wanna Treat Me So Bad?” adlı hitleriyle olmuştu. Prince, Purple Rain ve 1999 albümleri sayesinde de ikon statüsüne ulaşmayı başarmıştı.

 

Sanatçı, küçük yaşından itibaren şarkıcı ve şarkı sözü yazarlığıyla tanınan yetenekli bir müzisyendi. Eşsiz moda ve müzik stili sayesinde cinsiyet ve müzik türleri arasındaki sınırları kaldıran ikonik isimlerden biri olarak görülüyordu.

 

Prince müzik türleri arasındaki sınırları aşmasıyla tanınıyordu. Bugüne kadar yüzlerce parçasında rock, caz, soul ve funk‘ı başarılı bir şekilde harmanlamıştı. Kariyeri boyunca 30’dan fazla albüm yayınlamış, 7 Grammy ödülü kucaklamış ve aynı zamanda Oscar ve Golden Globe ödüllerine layık görülmüştü. 2004 yılında ise Rock and Roll Hall of Fame‘e adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştı.

 

Nesillerin örnek aldığı sanatçı, Nisan başındaki Atlanta konserini sağlık problemlerinden dolayı ertelemişti. Sonrasında ise bu konseri 14 Nisan’da hayranlarından hastalığından dolayı özür dileyerek konseri gerçekleştirmişti. Bu konserden iki gün sonra Prince son kez sahneye çıktı. O gece performans vermese de “dualarınızı boşa harcamadan önce birkaç gün bekleyin” demişti. Ölümünün ardından sanatçının otopsisi yapıldı; ancak sonuç önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

 

Prince’in ölümünün duyurulduğu andan itibaren sanatçının Amerika’daki hayranları onu farklı şekillerde andı. Minneapolis’te bazı hayranları sanatçının evinin önündeki Paisley Park State’de buluştu, bazıları ise First Avenue adlı klüpte tüm gece dans etti ve kalabalık dışarı kadar taştı. New York’ta ikamet edenler Spike Lee‘nin evinin önünde parti verirken, Washington ve Los Angeles’ın çeşitli bölgelerinde mumlar yakıldı.

 

Amerikan Başkanı Barack Obama, sanatçının ölümünün ardından yayımladığı bildiri ile Prince için “yaratıcı bir ikon” ifadesini kullandı. Obama, sanatçıyı “tarihimizin en yetenekli ve üretken müzisyenlerinden biriydi” diyerek övdü.

 

Perşembe akşamı Prince’in anısına San Francisco Belediyesi, New Orleans’daki Superdome, Chicago ve Minnesota‘nın çeşitli binaları mor ile ışıklandırıldı.

 

Prince’in müzikal serüvenini hatırlamak için aşağıdaki Flipboard dergilerini takip edin.
Prince konusu: Prince’in 30 yıllık müzik kariyerini hatırlayın.

 

Eğlence konusu: Eğlence sektörünün Prince’in ölümüne verdiği tepkileri öğrenin.

 

Müzik konusu: Müzik sektörünün yas tuttuğu tüm haberlere ulaşın.
 023337ec
Prince Charming by Joni Berger: Müziğin arkasındaki adam hakkında derinlemesine bilgi al.
aa2a6368
When Albums Ruled The World by Sam N: Prince’in sanatçı hakları için nasıl savaştığını öğren.
519551a6
Rememberin Prince by Music: Flipboard News Desk’in küratörlüğünü yaptığı dergide sanatçının hayatını fotoğraflar, videolar ve hikayeler ile anıyoruz.

 

JessE Sound and Thunder okuyor
 
GET FLIPBOARD ON:iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB
 
FOLLOW US ON:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM