Spotlight: Dijital iletişim uzmanı Özgür Kurtuluş

Flipboard Türkiye Blog / July 10, 2017

Adım Özgür Kurtuluş. 1975 doğumluyum. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldum. Ardından Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptım. 18 yıldır profesyonel iş hayatı içindeyim.

İşim dijital iletişim uzmanlığı. İş hayatıma, 1999 yılında dijital içerik üretimi ile başladım. İnternetin gelişimine paralel olarak yaptığım işler de biçim değiştirdi. 2006 yılından beri kendi işimi yapıyorum. Son yedi yıldır firmaların dijital pazarlama süreçlerinde ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal projelerinde çalışıyorum. Ayrıca, dijital demokrasi konusu çerçevesinde fikirler ve projeler geliştiriyorum.

Tutkum çizgi roman ve animasyon. Bir de kitapları çok seviyorum. İşimle ilgili kitaplar, edebiyat, tarih ve sosyal bilimler üzerine kitaplar okuyorum. İşim dijital üzerine ve işimle ilgili birçok bilgiye dijital araçlar kullanarak ulaşıyorum. Bu durum kitaba olan sevgimi daha da arttırıyor. Kitap okuma deneyimi ile dijital birbirinden çok farklı. Kitaptaki lineerlik ve dinginliği seviyorum.

Flipboard kullanıyorum çünkü ara yüzünü seviyorum. iPad satın aldığımda yüklediğim ilk uygulamalardan biri Flipboard’du. Sanırım o sene yılın uygulaması da seçilmişti. Twitter, Facebook akışlarımı, RSS üzerinden blogları Flipboard ara yüzünden ulaşmak çok eğlenceliydi. Hala da öyle, ancak zamanla Flipboard’ı çok daha verimli kullanmaya başladım. Anahtar kelimelerle ilgi alanıma giren dergilere ulaştım. Zamanla kendi dergilerimi oluşturdum. Böylece internet üzerindeki okumalarımı daha kolay arşivliyorum. Şu anda Flipboardu’u bir çeşit sık kullanılanlar ve yakında okunacaklar aracı olarak da kullanıyorum. Bence çok işlevsel bir yazılım.

Dijital Güvenlik ve Mahremiyet

Flipboard’daki favori konularım işimle ilgili konular. Ben de araçları konulara göre ayıran bir yan var. Mesela çizgi roman için Pinterest kulanıyorum. Flipboard’da çizgi roman ile ilgili içerikleri arşivlemiyorum. Flipboard daha çok dijital medya, dijital güvenlik, dijital demokrasi, yapay zeka, robotlar, IoT vb. konularda haber ve makaleleri takip ettiğim ve arşivlediğim bir araç.

Sabah ilk okudum birkaç site Twitter başta olmak üzere Facebook, Pinterest, Medium ve Flipboard sabah vakit buldukça göz attığım siteler oluyor. Artık neredeyse haber siteleri ve blogların ana sayfalarına hiç girmiyorum. Tüm içeriklere sosyal medya araçları üzerinden ulaşıyorum.

İşimi farklı kılan şey çok dinamik olması. Konu dijital olunca öğrenecek şey asla bitmiyor, her gün her an yeni gelişmeler oluyor. Bu gelişmeleri takip etmek içi Flipboard uygun bir araç. Özellikle mobil ara yüzü içerikler arasında dolaşırken bana hız ve hakimiyet sağlıyor. İşimle ilgili konuları takip etmek için Flipboard’u tercih etme sebeplerimden biri de bu.

Üretkenlik için sırrım dijital medya. Çok fazla okunacak, öğrenilecek, ilham alınacak şey var. Dijital medyayı verimli kullanmayı öğrendiğinizde ki bunun yolu iyi arşivlemek ve biriktirebilmekten geçiyor, üretkenlik için büyük yol kat ediyorsunuz. Açıkcası dikkatinizi dağıtacak birçok şey var bu yüzden konunuza odaklanabilmek de çok önemli. Örneğin sosyal medya, büyük bir bilgi kaynağı olabildiği gibi büyük bir zaman kaybı da olabilir. Dijital disiplin diye bir şey uydurayım şu anda. Üretken olabilmek için dijital medyada gezinirken disiplinli olmayı öğrenebilmek gerek.

Genç halime bir öneride bulunacak olabilseydim biraz klasik olacak ama yaşadığın anın değerini daha iyi bil derdim. Karşılaştığın insanları tanımak için daha fazla çaba göster. Bir de sosyal medya projesi geliştirmesini önerirdim.

 

Hayalsu Digital Planet okuyor

Flipboard’a Erişin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

Bizi takip edin:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM