Spotlight: Dijital yayın yönetmeni Nihan Bora

Flipboard Türkiye Blog / October 24, 2017

Adım Nihan Bora. Yeni yayımlanmaya başlayan BW Türkiye isimli iş kadını dergisinin Dijital Yayın Direktörüyüm. 2001’de Milliyet gazetesinde yaptığım stajdan bu yana gazetecilik yapıyorum. Bunca zaman içerisinde ana akım medya kuruluşlarından bağımsız haber sitelerine, basılı ve dijital birçok mecrada; muhabir, editör, yazı işleri müdürü, içerik direktörü olarak çalıştım. Her birinin bana öğrettiği çok farklı beceriler oldu. Şimdi geriye dönüp baktığımda, iyi ki mesleğe erken yaşta başlamışım ve iyi ki dönem dönem freelance çalışmışım diyorum.

İşim, çok kısa tanımla, insan odaklı haberler yapmak, yazılar yazmak. Ağırlıklı kültür-sanat haberleri yapıyorum ama üçüncü sayfa haberi de yaptım, eğitim, sağlık, politika haberi de. Uzmanlık alanı konusunu önemsiyorum ama yaşadığımız dönemde birkaç farklı alanda uzmanlığın gerektiğine, onun da ötesinde konu ne olursa olsun iyi anlatabilmenin gücüne inanıyorum. Yıllardır en büyük çabam, iyi yazabilmek; bunun için de farklı kitaplar, yayınlar okumaya gayret ediyorum.

Dünyanın kötü gidişatına direnen insanlar bana her zaman ilham veriyor. O insanları birileri hızla duymalı, onlardan ilham almalılar ve bunu yapanlardan biri neden ben olmayayım diyerek keşfetmeye, yazmaya, paylaşmaya devam ediyorum. Bu yüzden de farklı katmanları olan bir projemin yayıncılık ayağını Flipboard’da açtığım İyilik Postası dergimde toparlıyorum.

İyilik Postası

Tutkum, mesleğim. Yani her gün yeni bir şey öğrenmek, araştırmak, bir konuyu araştırırken başka bir konuda kaybolmak mükemmel bir his. Bu yolculuğun sonunda da ortaya çıkan sonucu yazılı olarak paylaşmak, benim için çok mühim.

Flipboard kullanıyorum çünkü bu tempoya yetişebilmenin tek çaresi Flipboard. Bu çağın en büyük nimetlerinden biri. Bundan üç yıl önce başka bir mobil haber uygulamasının içerik direktörlüğünü üstlendiğimde, insanlar için haber almayı nasıl kolaylaştırabiliriz diye epey kafa yormuştum. Bunu dünyada en iyi yapan uygulama Flipboard. Arayüzü ve haber kaynaklarıyla muazzam bir deneyim sunuyor.

Flipboard’daki favori konularım; teknoloji, sanat, tasarım, bilim, ekoloji, kadın. Konu başlıklarından haricinde yeni haber kaynaklarını keşfetmek de müthiş.

Sabah ilk okuduğum birkaç site, değil de hala radyocuyum ben. İşe giderken haber dinlemek yıllardır sahip olduğum en özel sabah rutinim. Açık Radyo ve CNN Türk Radyo ile güne başlıyorum. Bir dönem herkes gibi sabah kalkar kalkmaz Twitter’a bakıyordum ama bir süredir ruhuma iyi gelmediğine kanaat getirdim ve hızlıca bir göz atmanın dışında, sadece listelerime bakıyorum. Bir de sabah güzelliği olarak Instagram iyi geliyor. Benim de içerik paylaşırken iyi hissettiğim mecralardan biri Instagram.

Onun dışında takip ettiğim çok fazla site var ama hepsini Flipboard’daki dergilerimden okuyorum artık. Web sitelerine bilgisayardan ayrıca bakıyorum, çünkü işim gereği sadece içerik değil, tasarım olarak da dünyada neler oluyor merak ediyorum.

İşimi farklı kılan şey, her gün yeni bir şey öğrenmek ve bu öğrendiğimi en doğru mecrada okurla paylaşmak. O yüzden bu yeni dünyayı seviyorum. Her ne kadar gerekli-gereksiz fazlaca içerik paylaşılsa da, iyi okur neyi süzüp okuyacağını çok iyi biliyor.

Üretkenlik için sırrım; klasik müzik dinlemek, kitapçı gezmek, deftere not almak, dostlarımla konuşmak, iyi metinler okumak, pilates yapmak, tiyatro oyunu ve film izlemek, İstanbul’un en sevdiğim ara sokaklarında yürümek. Bir de evimin tam karşısındaki park bana çok iyi geliyor. Hala bir yerlerde yaşanabilir bir dünyanın varlığını kanıtlayan; ağaçlar, deniz ve gökyüzü var. Şehrin kaosunda onları yakalar yakalamaz, pür dikkat izliyorum.

Genç halime bir öneride bulunacak olabilseydim, “bu kadar çok çalışacağına biraz da dünyayı gez” derdim. Seyahat etmenin önemini biraz geç anladım ama hiçbir şey için geç değil diyerek artık çok daha fazla seyahat etmeyi planlıyorum.

 

Hayalsu Life in Miami kürasyonunu yapıyor

Flipboard’a Erişin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

Bizi takip edin:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM