Spotlight: Savunma kaynakları yönetimi uzmanı Muzaffer Ünsaldı

Flipboard Türkiye Blog / December 19, 2017

Adım Muzaffer Ünsaldı.

İşim savunma kaynakları yönetimi uzmanıyım. Şu an Savunma sanayii projelerinde serbest danışman olarak görev alıyorum. Savunma Tedariki, Rekabet ve Pazarlama Stratejileri çalışma alanlarım. Harp Akademilerinde okuduğum sırada çalışmaya başladığım bu konular üzerine halen akademik ve sektöre yönelik çalışmalarıma devam etmekteyim. Ayrıca çocukluktan beri ilgi duyduğu bahçecilik ve tarımsal üretim üzerine de araştırmalar yapmaktayım. Hatta konuyla ilgili daha fazla teknik bilgiye sahip olabilmek için tarımsal teknolojiler adında bir bölüm de okumaya başladım.

Tutkum yeni şeyler öğrenmek. Araştırmayı seviyorum ve bu konuda kendime güveniyorum. Özellikle uzmanlık alanlarım dışındaki konularda yeni şeyler öğrenmek ve bu bilgileri daha sonra farklı alanlarda kullanabilmek bana büyük bir haz veriyor. Ve her yeni bilgide, aslında birbirinden bağımsız olan şeylerin bir noktada birbirine bağlandığını görebiliyorsunuz. Tarımsal üretime ilgim de bu yaklaşımdan çıkan bir sonuç. Genel görüş itibariyle; tarım toplumları gelişmekte olan toplumlar olarak lanse edilse de, modern anlamda tarım toplumları, bu işi sürdürülebilir anlamda yapan en gelişmiş ülkeleri tanımlıyor. Gıda anlamında kendine yetmenin de ötesinde, çevreye ve insan sağlığına duyarlı, günü değil sonraki 50 yılı da düşünebilen toplumlar, tarımsal üretimin üstüne çalışıyorlar.

Agro-Kültür

Flipboard kullanıyorum çünkü beni istediğim haberleri aramaktan kurtararak zaman kazandırıyor. Gerçekten de, gün içinde saatlerimi harcayıp da bulamayacağım içeriğe Flipboard sayesinde, bir kaç “Flip” sonrası ulaşabiliyorum. İçeriklerin sunumu, kolay kullanımı da cabası. Bana göre, çevrimiçi yayıncılıkta bir mihenk taşı.

Flipboard’daki favori konularım tabi ki savunma sanayii çatısı altında; kara, hava, deniz araçları ile İHA ve diğer AI’a (Artifical Intelligence) sahip otonom unsurların yanında, sürdürülebilir tarıma yönelik bilimsel ve pratik bilgilerin tamamı. Geleceğin bu iki konu etrafında şekilleneceğini değerlendiriyorum.

Sabah ilk okudum birkaç site DefenseNews, Sciencedaily, Futurism, Reuters, vd. iken, şu an bu haber siteleri ve daha fazlasından tematik içerik derleyen Flipboard önerilerini keyifle okuyorum.

İşimi farklı kılan şey… savunma sanayii çok boyutlu bir sektör. genel tanımı itibariyle; eldeki teknolojik, endüstriyel tabanın ve multi-disipliner bilimlerin kullanılarak, ülke güvenliği ve bekası için üretilecek unsur ve sistemlerin hayata geçirildiği bir sektördür. Bilinenin aksine savunma sanayii; savaşmak ve öldürmek için değil, tam tersine bilimde ve sanayide öncülük yapmak, insanlar hayatını korumak için çatışmayı başlamadan bitirme çabası taşır. Bu açıdan toplumlara geniş bir katkı sağlamaktadır.

Üretkenlik için sırrım kesinlikle planlı ve programlı olmak. Hayatın çok hızlı aktığı bir çağda yaşıyoruz ve en önemli emtia zaman. Zamanı doğru kullanmak üretkenliği ve başarıyı getiriyor.

Genç halime bir öneride bulunacak olabilseydim hayatı anlamlı kılan şeylerin üzerine gidelim. Önceliklerimizi iyi belirleyelim. Varlığımız, ortaya koyduklarımızla ve geriye bıraktıklarımızla, hatırlanacağımız şeylerle sonsuza kadar devam edecektir. Üretelim ve paylaşalım.

 

Hayalsu 2017’ye Genel Bakış ‘ın kürasyonunu yapıyor

Flipboard’a Erişin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

Bizi takip edin:
FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / GOOGLE+ / SOUNDCLOUD / MEDIUM