Spotlight: Editör Cengizhan Çelik

Flipboard Türkiye Blog / August 2, 2018

Adım Cengizhan Çelik. Asıl hayat, yazmaktır diyor Virginia Woolf!  Ben de 10 yıldır profesyonel olarak yazıyorum ve bu nedenle hayattayım. Gazeteciyim.  1987’nin son günü İstanbul’da doğdum.

İşim 18 Yaşımda Cumhuriyet Gazetesi’nde gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak başladım ve arkası geldi.

CNN Türk 5N1K ekibi ile Dipnot projesinde görev aldım Türkiye’nin ilk tablet dergisini çıkardık ve yazarlık yaptım. Milliyet ve Vatan gazetelerinde Sosyal Medya yöneticiliği, 32. Gün TV programında editör / muhabirlik süreçlerinin ardından 2014 yılından bu yana kendi girişimim olan nayn.co projesiyle medya dikeyinde bir Don Kişot ruhuyla yel değirmenleriyle savaşıyoruz. Olmaktan korktuğum yer neresi bilmiyorum ama İtalya’nın kuzeyi, Fransa’nın güneyi haricinde olmaktan en çok keyif aldığım yer arka bahçem sinema!

Flipboard’da da Cinema Paradiso dergisinde sinema yazmaya başladım.

Tutkum Hayal kurmak ve düşlediklerimi yazmak.

Stefan Zweig’in ”Çağa olan borcumu ödemek için yazıyorum” cümlesini okuduğum günden bu yana Novella yazıyorum. Ne öykü kadar kısa, ne de roman kadar uzun! Yazdıklarım bile arafta, öylesine arada. Sinema ve Edebiyat sanırım bu hayattaki en büyük iki tutkum olabilir.

Flipboard kullanıyorum çünkü; 2 Yaşında bir oğlum var adı Sina!  Sina doğduğu günden beri aynı soruları sormaya başladım; Sina 15 yaşına geldiğinde nasıl bir medya düzeni olacak, nasıl bir ulaşım teknolojisi olacak, yediklerimiz nasıl bir evrimden geçecek, giydiklerimiz neye dönüşecek.

Kısacası 2 yaşındaki bir çocuk beni neredeyse Fütürizmin dehlizlerine attı. O günden bu yana yeni nesil dinamikleri ilgiyle takip ediyorum. Gazetecilik ve yeni nesil dinamik kümesinin kesişim noktasında yer alan Flipboard kullanmak beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Ben duygusal pazarlamayı seven biriyim Netflix, Spotify, Flipboard gibi markalarla aramda love-mark ilişkisi mevcut : )

Cinema Paradiso

Flipboard’daki favori konularım; İşimle doğru orantıda olarak haber ancak sinema ve sanat alanında da beslendiğim kaynaklar var. Çok kültürlülüğü savunan biri olarak çeşitliliğini seviyorum Flipboard’un

Sabah ilk okuduğum mecralar ; Whatsapp mesajlarım, Mailler, nayn.co Instagram bildirimlerim 🙂

İşimi farklı kılan şey ; Ben üreten tarafta olmanın hazzını yaşıyorum. Zihnimde dolaşan kelimeleri aktarma şansı verilmiş bizlere. Virginia Woolf ile başlamıştık onunla devam edelim. Diyor ki; ”Kendimi su üstünde tutabilmenin tek yolu yazmak” Haruki Murakami ”Koşmasaydım Yazamazdım” diyor ben de ekliyorum; Yazmasaydım yaşayamazdım

Üretkenlik için sırrım: Mikro Kozmoz / Makro Kozmozun farkında olmak diyebilirim. Hiç Cassini Uzay Aracı’nın çektiği Dünya fotoğrafını gördünüz mü? Tavsiye ederim. Görenler üzerine bir de Amerikalı gökbilimci Carl Sagan’ın bu fotoğraf hakkında yazdığı o muhteşem yazıyı okuyabilirler.

Ben ne zaman düşsem, üretmekten kendimi alıkoyan bir şeyle mücadele etsem bu fotoğraf beni o düştüğüm yerden alıp üretmeye itiyor.

Genç halime bir öneride bulunacak olabilseydim; Sanırım Nil Karaibrahimgil’in Gençliğime şarkısındaki söylenenlerin hepsini ben de kendime önerirdim.

Hele ki ”Her gün, bir yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün ve dinle. Böyle bir kahraman olmak ister miydin?” sorusu…

Bu soruya 15 yaşımdan bu yana maruz kalmak isterdim.

 

Flipboard’a Erişin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB

BİZİ TAKİP EDİN:

FLIPBOARD / TWITTER / INSTAGRAM / FACEBOOK / MEDIUM<